O sprawności urządzeń decydują poszczególne ich elementy, które, połączone ze sobą, pozwalają na wydajną pracę, Nie inaczej jest w przypadku rekuperatorów, których sprawność uzależniona jest miedzy innymi od pracy wymienników ciepła.
To wymienniki ciepła odpowiadają za przechwytywanie ciepła, jego magazynowanie, a następnie oddawanie. Trudno jest sobie wyobrazić, jak mogłyby działać rekuperatory bez sprawnych wymienników. Decydując się na zakup rekuperatora to właśnie sprawność wymiennika należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności, dopiero później sugerować się ceną.
Przez długi czas większość rekuperatorów dostępnych na rynku posiadała wymiennik płytowy. Jak sama nazwa wskazuje, wymiennik ten miał postać płyty, przez którą przepływało wywiewane powietrze i napływało świeże powietrze z zewnątrz.
Najpopularniejszym takim płytowym wymiennikiem w rekuperatorze był wymiennik krzyżowy. Jego zasada opierała się na krzyżowym przepływie powietrza. Na miejscu zetknięcia się dwóch strumieni powietrza dochodziło do przekazania ciepła, które na bieżąco było odzyskiwane.
Takie rekuperatory z wymiennikiem ciepła płytowym miały jednak swoją wadę. Sprawiały, ze urządzenie było ciężkie, ograniczało możliwości montażu. Dlatego też na rynku pojawiać się zaczęły rekuperatory z wymiennikiem płaszczowo-rurowym typu JAD.
Takie wymienniki mają postać rury o średniej grubości. Montowane są w pionie, co sprawia, że nie ograniczają powierzchni. Są przy tym zdecydowanie bardziej wydajne i sprawne, a przy tym zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze w montażu. Nic dziwnego, że stają się coraz bardziej popularne.
Coraz chętniej wykorzystuje się tego typu wymienniki zarówno w ogrzewnictwie, jak i chłodnictwie. Ich wysoki koszt zakupu jest rekompensowany dużą sprawnością, która pozwala na znaczny odzysk ciepła, a w konsekwencji na realne oszczędności w zużyciu energii.
Rekuperatory z takimi wymiennikami są powszechnie stosowane zwłaszcza w budynkach wielkopowierzchniowych, gdzie zużycie energii jest naprawdę duże. Możliwość wprowadzenia oszczędności zawsze jest mile widziana, tym bardziej, że rekuperatory to naprawdę wydajne i łatwe w obsłudze urządzenia.
Te z wymiennikiem ciepła typu JAD mają jeszcze tę przewagę nad wymiennikami płytowymi, że trudniej ulegają uszkodzeniom i zabrudzeniom. Wydawać by się mogło, że jest to czynnik mało istotny. Tak naprawdę jednak jest to bardzo ważna informacja, gdyż od sprawności rekuperatora wiele zależy. Jego awaria hamuje swobodną pracę wentylatora, pociągając za sobą dodatkowe koszty związane z naprawą.
Jeśli więc można wybrać urządzenie, które przez długi czas będzie w stanie pracować bezawaryjnie, a dodatkowo będzie łatwe w obsłudze i montażu, nie ma się nad czym zastanawiać. Nowoczesne systemy wentylacji z rekuperacją są dziś niemal w pełni zautomatyzowane.
Dzięki temu nie trzeba stale kontrolować pracy urządzenia, i wymuszać podejmowania kolejnych kroków. Urządzenie samo przełącza się na określone tryby, a częstotliwość wentylacji można każdorazowo dostosować do potrzeb osób przebywających w pomieszczeniu.
Takie pomieszczenia, w których nie ma okien i w których przebywa wiele osób wymagają częstszej wentylacji, aby zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Tak samo jest w pomieszczeniach w domu prywatnym - miejscami, które wymagają najbardziej skutecznej wentylacji są łazienka i kuchnia. Szczególnie to ostatnie pomieszczenie wymaga sprawnej wymiany powietrza, jako że zanieczyszczenie jest tam duże.